Regulamin Laboratorium

  1. Regulamin dotyczy zajęć dydaktycznych odbywanych w Dydaktycznym Laboratorium Fizycznym.
  2. Każde ćwiczenie realizowane w ramach Dydaktycznego Laboratorium Fizycznego ma charakter problemu badawczego z którym student ma się zapoznać zarówno od strony tematycznej jak i doświadczalnej.
  3. Po przydzieleniu studentowi przez prowadzącego zajęcia konkretnego ćwiczenia, student otrzymuje instrukcję do ćwiczenia zawierającą wskazówki dotyczące wymaganego materiału teoretycznego, metody pomiaru, konkretnych pomiarów i literatury. Do instrukcji dołączony jest także spis przyrządów potrzebnych do wykonania ćwiczenia, schemat aparaturowy, zalecenia odnośnie opracowania wyników pomiarowych oraz literatura. Wszystkie instrukcje i  materiały pomocnicze są dostępne pod adresem: https://dlf.ug.edu.pl/spis-cwiczen/
  4. Student może przystąpić do wykonywania ćwiczenia dopiero po zaliczeniu ustnego sprawdzianu obejmującego wiadomości z podstaw fizycznych badanego zjawiska, metody pomiaru a także budowy i zasady działania przyrządów wchodzących w skład zestawu ćwiczeniowego.
  5. Na podstawie wiadomości uzyskanych w trakcie przygotowywania się do ćwiczenia należy sporządzić pisemne opracowanie ćwiczenia. Ma ono zawierać:
    • stronę tytułową opatrzoną imieniem i nazwiskiem studenta, rokiem studiów, numerem i tematem ćwiczenia oraz własnoręcznym podpisem studenta;
    • skrótowy opis podstaw fizycznych badanego zjawiska;
    • opis zasady pomiaru;
    • skrócony opis budowy i zasady działania przyrządów, które będą użyte w doświadczeniu;
    • wyniki pomiarów;
    • analizę i dyskusję wyników pomiarowych.

    Cztery pierwsze wyżej wymienione części opracowania pisemnego ćwiczenia należy wykonać jeszcze przed przystąpieniem do odpowiedzi ustnej i przedłożyć je prowadzącemu zajęcia. Powyższe wytyczne dotyczą studentów kierunków Fizyka i Fizyka Medyczna.

  6. Student może przystąpić do wykonania części doświadczalnej ćwiczenia po uzyskaniu zgody prowadzącego zajęcia.
  7. Zaliczenie ćwiczenia przez prowadzącego zajęcia następuje po oddaniu przez studenta kompletnego opracowania pisemnego ćwiczenia i akceptacji wyników przez prowadzącego ćwiczenie. Spełnienie tego warunku umożliwia studentowi przystąpienie do sprawdzianu ustnego z następnego ćwiczenia.
  8. Warunkiem zaliczenia zajęć w ramach Dydaktycznego Laboratorium Fizycznego jest wykonanie i zaliczenie liczby ćwiczeń ustalonej na początku semestru przez prowadzących zajęcia. Jest ona zależna od kierunku, stopnia i roku studiów.
  9. Studenci zobowiązani są do zapoznania się z przepisami BHP i porządkowymi obowiązującymi w Dydaktycznym Laboratorium Fizycznym i do ich przestrzegania. Szkolenie BHP odbywa się na pierwszych zajęciach w danym semestrze. Studenci, którzy nie odbędą wymaganego szkolenia BHP nie będą mogli przebywać  w Dydaktycznym Laboratorium Fizycznym.
  10. Udział w zajęciach prowadzonych w ramach Dydaktycznego Laboratorium Fizycznego jest obligatoryjny. Student w ciągu semestru może opuścić  bez zwolnienia lekarskiego jedne zajęcia.
  11. Studenci kierunków Fizyka i Fizyka Medyczna, którzy nie zdali egzaminu z Podstaw Fizyki nie mogą uczęszczać na zajęcia prowadzone w ramach Dydaktycznego Laboratorium Fizycznego.
  12. Ze względu na dużą liczbę godzin ćwiczeniowych i obciążenie laboratorium nie przewiduje się możliwości odrabiania zaległych ćwiczeń.W wyjątkowych wypadkach nieobecności usprawiedliwionych zwolnieniami lekarskimi studenci mają możliwość wykonania zaległego ćwiczenia umawiając się indywidualnie z pracownikiem prowadzącym ćwiczenie pod warunkiem, że rozpoczną wykonywanie tego ćwiczenia w terminie do dwóch tygodni od daty zwolnienia lekarskiego.

Kierownik

Dydaktycznego Laboratorium Fizycznego